23-27 May 2022
America/New_York timezone

Full Program

  • All participants are welcome to attend May 25 schedule. It is part of the main conference program.
  • Jr. Researcher Workshop: overview talks are 25min+5min, contributed talks are 12min+3min.
  • IReNA Day: invited talks are 20min+5min, contributed talks are 12min+3min.
  • The Main Conference: invited talks are 30min+5min, contributed talks are 12min+3min.
  • The preferred file for talks is PPT, but PDF is also ok. If possible, please send your talk in advance to jinafrontiers2022@gmail.com. Otherwise, please save your talk on a flash drive and upload it to the show laptop on-site.
  • Lunch from May 23 - 26 is provided in addition to the banquet dinner on May 26.
  • Each participant will get two free drinks: 1 for the poster session and 1 for the banquet. Cash bar will be available for the participants to purchase additional drinks during the poster session and the banquet.

Tentative Program (updated on 5/19/22)

Time May 23
Jr. Researcher
Workshop
May 24
Jr. Researcher Workshop

May 25
IReNA Day 
&
Main Conference

May 26
Main Conference
May 27
Main Conference
8:00 Registration & Coffee
(8:00 - 9:00)
Registration & Coffee
(8:00 - 9:00)
8:30
9:00 Workshop Opening Remarks: Irin Sultana
(9:00 - 9:10)
Scientific Writing
and Publishing:
Brian Fields

(9:00 - 9:45)
IReNA Opening Remarks:
Hendrik Schatz
(9:00 - 9:10)
JINA Opening
Remarks: Jaspreet Randhawa &

Michael Wiescher
(9:00 - 9:15)
Invited Talk: Matt Mumpower
(9:00 - 9:35)
9:05
9:10 Speaking Skills:
Hendrik Schatz
(9:10 - 9:45)
FA 2 Invited Talk:
Erika Holmbeck
(9:10 - 9:35)
9:15 Invited Talk:
Alex Ji
(9:15 - 9:50)
9:20
9:25
9:30
9:35 FA 1 Invited Talk:
David Rapagnani
(9:35 - 10:00)
Contributed talk:
Sanjana Curtis
(9:35 - 9:50)
9:40
9:45 Coffee Break
(9:45 - 10:00)
Coffee Break
(9:45 - 10:00)
9:50 Contributed talk:
Ian Roederer
(9:50 - 10:05)
Contributed talk:
James deBoer
(9:50 - 10:05)
9:55
10:00 Astrophysics Theory Overview:
Somdutta Ghosh
(10:00 - 10:30)
Nuclear Experimental
Overview:
Rahul Jain
(10:00 - 10:30)
Contributed talk:
Mohmmad Mardini
(10:00 - 10:15)
10:05 Contributed talk:
William Newton
(10:05 - 10:20)
Coffee Break
(10:05 - 10:25)
10:10
10:15 Contributed talk:
Rebecca Preston
(10:15 - 10:30)
10:20 Coffee Break
(10:20 - 10:35)
10:25 Contributed talk:
Shahina Shahina
(10:25 - 10:40)
10:30 Contributed talk:
Eric Johnson
(10:30 - 10:45)
Contributed talk:
Artemis Tsantiri
(10:30 - 10:45)
Coffee Break
(10:30 - 11:00)
10:35 Contributed talk:
Matthew Williams
(10:35 - 10:50)
10:40 Contributed talk:
Tsung-Han Yeh
(10:40 - 10:55)
10:45 Contributed talk:
Jose Trujillo
(10:45 - 11:00)
Contributed talk:
Scott Carmichael
(10:45 - 11:00)
10:50 Invited Talk:
Zach Meisel
(10:50 - 11:25)
10:55 Contributed talk:
Irina Sagert
(10:55 - 11:10)
11:00 Contributed talk:
Irin Sultana
(11:00 - 11:15)
Contributed talk:
Eleanor Ronning
(11:00 - 11:15)
FA 6 Invited Talk:
Trevor Sprouse
(11:00 - 11:25)
11:05
11:10 Contributed talk:
Biying Liu
(11:10 - 11:25)
11:15 Contributed talk:
Tsung-Han Yeh
(11:15 - 11:30)
Contributed talk:
Gerard Owens-Fryar
(11:15 - 11:30)
11:20
11:25 FA 4 Invited Talk:
Anu Kankainen
(11:25 - 11:50)
Coffee Break
(11:25 - 11:45)
Coffee Break
(11:25 - 11:40)
11:30 Coffee Break
(11:30 - 11:45)
Coffee Break
(11:30 - 11:45)
11:35
11:40 Invited Talk:
Alfredo Estrade
(11:40 - 12:15)
11:45

Career Panel 1 -
Academic:

Alfredo Estrade,

Stephanie Lyons,
Matt Mumpower
(11:45 - 12:30)

Career Panel 2 -
Non-Academic:

Ashley Hood,
Karen Ostdiek,
Katie Schlesinger
(11:45 - 12:30)
Contributed talk:
Duncan Galloway
(11:45 - 12:00)
11:50 Contributed talk:
Benjamin Wehmeyer
(11:50 - 12:05)
11:55
12:00 Contributed talk:
Zac Johnston
(12:00 - 12:15)
12:05 Contributed talk:
Andrew Jacobs
(12:05 - 12:20)
12:10
12:15 Contributed talk:
Terese Hansen
(12:15 - 12:30)
Contributed talk:
Ruchi Garg

(12:15 - 12:30)
12:20 extra time
(12:20 - 12:30)
12:25
12:30 Lunch
(12:30 - 13:45)
Lunch
(12:30 - 13:45)
Lunch
(12:30 - 13:45)
Lunch
(12:30 - 13:45)
Contributed talk:
Somdutta Ghosh
(12:30 - 12:45)
12:35
12:40
12:45 Closing Remarks
(12:45 - 13:00)
12:50
12:55
13:00  
13:05  
13:10  
13:15  
13:20  
13:25  
13:30  
13:35  
13:40  
13:45 Nuclear Theory
Overview:
Brendan Reed
(13:45 - 14:15)
Astrophysics
Observation Overview:
Shivani Shah
(13:45 - 14:15)
FA 3 Invited Talk:
Matt Caplan
(13:45 - 14:10)
Invited Talk:
Carla Frohlich
(13:45 - 14:20)
 
13:50  
13:55  
14:00  
14:05  
14:10 Contributed talk:
Kaley Brauer
(14:10 - 14:25)
 
14:15 Contributed talk:
Gulakhshan Hamad
(14:15 - 14:30)
Contributed talk:
Federico Sestito
(14:15 - 14:30)
 
14:20 Contributed talk:
Luca Boccioli
(14:20 - 14:35)
 
14:25 FA 5 Invited Talk:
Simon Blouin
(14:25 - 14:50)
 
14:30 Contributed talk:
Caley Harris

(14:30 - 14:45)
Contributed talk:
Kaitlin Webber
(14:30 - 14:45)
 
14:35 Contributed talk:
Eric Britt
(14:35 - 14:50)
 
14:40  
14:45 Contributed talk:
Nikos Dimitrakopoulos
(14:45 - 15:00)
Contributed talk:
Alexander Smith

(14:45 - 15:00)
 
14:50 FA 7 Invited Talk:
Simon Giraud
(14:50 - 15:15)
Contributed talk:
Andrea Richard
(14:50 - 15:05)
 
14:55  
15:00 Contributed talk:
Rebeka Kelmar
(15:00 - 15:15)
Contributed talk:
Hillary Diane Andales
(15:00 - 15:15)
 
15:05 Contributed talk:
Heather Garland
(15:05 - 15:20)
 
15:10  
15:15 Contributed talk:
Jakub Skowronski
(15:15 - 15:30)
Contributed talk:
Chris Nagele
(15:15 - 15:30)
Contributed talk:
Stephanie Lyons

(15:15 - 15:30)
 
15:20 Coffee Break
(15:20 - 15:30)
 
15:25  
15:30 Coffee Break
(15:30 - 15:45)
Coffee Break
(15:30 - 15:45)
Coffee Break
(15:30 - 16:00)
Invited Talk:
Filomena Nunes
(15:30 - 16:05)
 
15:35  
15:40  
15:45 Grant Writing:
Maxime Brodeur
(15:45 - 16:15)
Job Searching:
Brian O'Shea
(15:45 - 16:30)
 
15:50  
15:55  
16:00 Unconferencing
(16:00 - 17:00)
 
16:05 Contributed talk:
Yutaka Hirai
(16:05 - 16:20)
 
16:10  
16:15 Diversity and Inclusion:
Mick Kilburn
(16:15 - 16:45)
 
16:20 Contributed talk:
Amber Stinson
(16:20 - 16:35)
 
16:25  
16:30 IReNA Professional
Development
Session (FA8):

ND Career Center
on soft skills:
Liz Agadi
(16:30 - 17:25)
 
16:35 Contributed talk:
Anirudh Chiti
(16:35 - 16:50)
 
16:40  
16:45 Outreach Panel:
Tyler Ellis,
Andrea Richard,
Liz Rubino
(16:45 - 17:30)
 
16:50 Poster Setup
(16:50 - 17:00)
 
16:55  
17:00 Summary of breakout sessions
(17:00 - 17:25)
Poster Session
(17:00 - 19:00)
 
17:05  
17:10  
17:15  
17:20  
17:25 Junior Workshop Closing Remarks
(17:25 - 18:00)
IReNA Closing Remarks
(17:25 - 18:00)
 
17:30  
18:00 Free Time      
18:30 Social at
O'Rourke's
Public House
     
19:00     Banquet
(19:00 - 21:00)
 
19:30      
20:00      
20:30      
21:00      

 

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×