NAPAC2019 Committee Meetings

US/Eastern
1221 A/B (FRIB)

1221 A/B

FRIB

    • 14:00 14:15
      Welcome, Introductions, and approval of the agenda 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Welcome, Introductions, and approval of the agenda

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 14:15 14:45
      NAPAC’19 Venue and Chair’s Status Report 30m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      NAPAC’19 Venue and Chair’s Status Report

      Speaker: Yoshishige Yamazaki (FRIB)
    • 14:45 15:00
      Review of tasks for SPCC meeting #2 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Review of tasks for SPCC meeting #2

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 15:00 15:30
      Debrief from NAPAC’16 and discussion of focus for NAPAC’19 30m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Debrief from NAPAC’16 and discussion of focus for NAPAC’19

      Speaker: Vladimir Shiltsev
    • 15:30 16:00
      AM Coffee Break 30m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

    • 16:00 16:30
      Synoptic table discussion 30m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Synoptic table discussion

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 16:30 16:50
      First round of Oral proposals MC1 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      20 minutes each: priorities from SPC/SPCC; list talks in rough order of the Convener priorities; list institution, region, and gender; note wish list of plenary talks.

      Speakers: Wolfram Fischer (BNL), Mei Bai (FAIR)
    • 16:50 17:10
      First round of Oral proposals for MC2 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      20 minutes each: priorities from SPC/SPCC; list talks in rough order of the Convener priorities; list institution, region, and gender; note wish list of plenary talks.

      Speakers: Daniel Ratner (SLAC), Yunhai Cai
    • 17:10 17:30
      First round of Oral proposals for MC3 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      20 minutes each: priorities from SPC/SPCC; list talks in rough order of the Convener priorities; list institution, region, and gender; note wish list of plenary talks.

      Speakers: Patric Muggli, Carl Schroeder (LBL)
    • 17:30 17:50
      First round of Oral proposals for MC4 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      20 minutes each: priorities from SPC/SPCC; list talks in rough order of the Convener priorities; list institution, region, and gender; note wish list of plenary talks.

      Speakers: Sara Cousineau (ORNL), Sergei Nagaitsev (FNAL)
    • 17:50 19:00
      Hosted Lunch 1h 10m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

    • 19:00 19:20
      First round of Oral proposals for MC5 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      20 minutes each: priorities from SPC/SPCC; list talks in rough order of the Convener priorities; list institution, region, and gender; note wish list of plenary talks.

      Speakers: Kazuhito Ohmi (KEK), Philippe Piot (Northern Illinois University)
    • 19:20 19:40
      First round of Oral proposals for MC6 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      20 minutes each: priorities from SPC/SPCC; list talks in rough order of the Convener priorities; list institution, region, and gender; note wish list of plenary talks.

      Speakers: John Byrd (ANL), Pietro Musumeci (UCLA)
    • 19:40 20:00
      First round of Oral proposals for MC7 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      20 minutes each: priorities from SPC/SPCC; list talks in rough order of the Convener priorities; list institution, region, and gender; note wish list of plenary talks.

      Speakers: Bob Laxdal (TRIUMF), Peter Ostroumov (FRIB)
    • 20:00 20:20
      First round of Oral proposals for MC8 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      20 minutes each: priorities from SPC/SPCC; list talks in rough order of the Convener priorities; list institution, region, and gender; note wish list of plenary talks.

      Speakers: Angeles Faus-Golfe (LAL), Mike Spata (JLab)
    • 20:20 21:00
      Discussion of AM Tutorials and Mini-courses before meeting 40m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Discussion of AM Tutorials and Mini-courses before meeting

      Speakers: Alysson Gold (SLAC), Steve Lund (FRIB)
    • 21:00 21:30
      PM Break 30m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

    • 21:30 21:50
      Poster and industrial booth layouts 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Poster and industrial booth layouts

      Speaker: Steve Lidia (FRIB)
    • 21:50 22:10
      Organization of receptions 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Organization of receptions

      Speaker: Yoshishige Yamazaki (FRIB)
    • 22:10 22:30
      Mobile app and logistics 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Mobile app and logistics

      Speaker: Steve Lidia (FRIB)
    • 22:30 23:00
      Demographics and summary of proposed oral sessions 30m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Demographics and summary of proposed oral sessions

      Speaker: Amy McCausey (Facility for Rare Isotope Beams)
    • 23:30 01:30
      Dinner - Pizza House 2h
    • 13:45 14:00
      MC08 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      MC08

      Speakers: Mike Spata (JLab), Angeles Faus-Golfe (LAL)
    • 14:00 14:15
      Comments on first round of oral program 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Comments on first round of oral program

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 14:15 14:30
      Discussion on synoptic table 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Discussion on synoptic table

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 14:30 14:45
      Second round oral program: MC1 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      15 minutes

      Speakers: Mei Bai (FAIR), Wolfram Fischer (BNL)
    • 14:45 15:00
      Second round oral program: MC2 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      15 minutes

      Speakers: Yunhai Cai, Daniel Ratner (SLAC)
    • 15:00 15:15
      Second round oral program: MC3 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      15 minutes

      Speakers: Patric Muggli, Carl Schroeder (LBL)
    • 15:15 15:30
      Second round oral program: MC4 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      15 minutes

      Speakers: Sara Cousineau (ORNL), Sergei Nagaitsev (FNAL)
    • 15:30 16:00
      AM Break 30m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

    • 16:00 16:15
      Second round oral program: MC5 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      15 minutes

      Speakers: Philippe Piot (Northern Illinois University), Kazuhito Ohmi (KEK)
    • 16:15 16:30
      Second round oral program: MC6 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      15 minutes

      Speakers: John Byrd (ANL), Pietro Musumeci (UCLA)
    • 16:30 16:45
      Second round oral program: MC7 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      15 minutes

      Speakers: Bob Laxdal (TRIUMF), Peter Ostroumov (FRIB)
    • 16:45 17:00
      Second round oral program: MC8 15m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      15 minutes

      Speakers: Mike Spata (JLab), Angeles Faus-Golfe (LAL)
    • 17:00 17:20
      Summary of oral program and thoughts on plenary talks 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Summary of oral program and thoughts on plenary talks

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 17:20 17:40
      Next steps and planning for the contributed program 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Next steps and planning for the contributed program

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 17:40 18:00
      Final remarks 20m 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Final remarks

      Speaker: Yoshishige Yamazaki (FRIB)
    • 18:00 19:00
      Hosted Lunch and Adjourn 1h 1221 A/B

      1221 A/B

      FRIB

      Boxed lunch

    • 09:00 09:15
      Comments on first round of contributed oral program 15m 1309

      1309

      FRIB

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 09:15 09:30
      Discussion on synoptic table 15m 1309

      1309

      FRIB

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 09:30 10:30
      Second round oral program: MC1 – MC4 (15 minutes each) 1h 1309

      1309

      FRIB

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 10:30 11:00
      Break 30m
    • 11:00 12:00
      Second round oral program: MC5—MC8 (15 minutes each) 1h 1309

      1309

      FRIB

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 12:00 12:30
      Organization of receptions, posters, and industrial booths 30m 1309

      1309

      FRIB

      Speakers: Amy McCausey (Facility for Rare Isotope Beams), Yoshishige Yamazaki (FRIB)
    • 12:30 13:30
      Hosted Lunch 1h
    • 13:30 14:00
      Demographics and summary of proposed oral sessions 30m 1309

      1309

      FRIB

      Speaker: Amy McCausey (Facility for Rare Isotope Beams)
    • 14:00 15:00
      Discussion of oral program and tuning talks 1h 1309

      1309

      FRIB

      Speaker: Tor Raubenheimer (SLAC)
    • 15:00 15:30
      Break 30m 1309

      1309

      FRIB

    • 15:30 16:00
      Final remarks 30m 1309

      1309

      FRIB

      Speaker: Yoshishige Yamazaki (FRIB)
    • 16:00 18:00
      FRIB Tour 2h
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×